Mantarların Yaşamımızdaki Önemi Kompozisyon

Yeryüzünde binlerce çeşidi bulunan mantarlar önemli bir besin kaynağı olarak yaşamımızda rol alırlar. Protein ve demir bakımından oldukça zengin olan mantarlar A, B, P, D, ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır minerallerini içerirler.

Etten sonra protein bakımından en zengin besin olan mantarlar uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen bir besindir. İnsanların bağışıklık sistemine destek olarak hasta olmasına engel olurlar. Gözlere oldukça faydalı olan mantarlar vücuda kuvvet vermesiyle tanınır.
mantar
Bedensel ve zihinsel olarak gelişime katkıda bulunan mantarlar yaşantımızda önemli yer tutar. Eski zamanlara göre oldukça bol bulunan mantarlar artık her yerden temin ediliyor. Günümüzde üretim çiftliklerinin artmasıyla mantar zehirlenmeleri de bir hayli azalmıştır. Az miktarda yağ içermesi nedeniyle diyetlerde tercih edilen mantarları sıkça tüketmeliyiz.

Mantarların tek kötü yanı ise zehirli çeşitlerinin bulunması ve romatizma hastalarına yasak edilmesidir. Vücutta üre asidi bırakan mantarlar doktorlar tarafından önerilmez.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.