marketlerde satılan içeceklerde ambalaj, bu içeceklerin hacmi ölçüleri ambalaj kutuları üzerinde nasıl belirtilmiştir

Marketlerde satılan içeceklerin ambalajları bu içeceklerin litre veya mililitre cinsiden ölçüsünü gösteren ambalajlarla kaplanmıştır. Markete süt, kola, su, meyve suyu gibi çeşitli içecekleri almak için sıklıkla gideriz. Almış olduğumuz içecekler genel olarak plastik yada cam ambalaj paketlerinde satılmaktadır.

Satılan içeceklerin ambalajları üzerinde sıvı ölçü birimi olan litre, mililitre cinsinden net miktarı yer almaktadır. Örneğin aldığımız kola ambalajlarında 1 litre, 2,5 litre yada 500 ml (mililitre) şeklinde belirtilerek satılır. Bizde miktarına göre ödeme yaparız.

Elbette ki kola, süt gibi içecekler cam şişede de satılabilir. Hatta süt ürünleri plastiğe benzer özel ambalajlarla kaplanmıştır. Kola gibi bazı içecekler ise teneke dediğimiz saçlardan yapılan ambalajlarla kaplanmış olarakta satılır. Örneği bir kola kutusu üzerinde 330 ml şeklinde ölçüsü yazılmış bir şekilde satılır. Zaten yasalarımız satışa sunulan herhangi bir içeceğin üzerinde miktarını gösteren ölçü birimlerinin yer almasını zorunlu kılar.

Marketlerden aldığımız içeceklerin ambalajları ve ölçüleri

Kola: plastik ve teneke kutularda satılır. 330 ml, 500 ml, 1 litre, 2.5 litre veya başka ölçü birimlerinde satılmaktadır.

Süt: Cam şişelerde yada plastik ambajlarda satılır. 200 ml, 500 ml, 1 litre gibi ambalajlarda satılır.

Su: Plastik şişelerde satılır. 500 ml yada diğer bir yazımla 0.5 litre, 1 litre, 5 litre, 10 litre gibi ambalajlarda satılır.

Meyve suyu: Plastik ambalaj yada cam şişelerde satılır. 200 ml, 0.5 litre, 1 litre olarak satılırlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.