Marmara Bölgesinde Ayçiçek Yağı Fabrikaları Neden Çoktur

Özellikle Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesinde ayçiçeği üretimi oldukça yaygındır. Bu bölgede ülkemizin ihtiyacı olan ayçiçeği yağı üretim fabrikaları bolca bulunmaktadır. Ham madde olan ayçiçeğine yakın olarak kurulan bu fabrikalar nakliye ve zamandan kazanarak en iyi üretim şeklini oluştururlar.

Ülkemizin ayçiçeği yağı ihtiyacının %73’ünü Marmara Bölgesi karşılarken diğer kalan bölümleri Ege ve Karadeniz bölgesi karşılamaktadır. Ayçiçeği üretiminin yoğun olarak Marmara Bölgesinde kurulmasının nedeni budur.
aycicegi
Şimdi Ayçiçeği nedir ve nerelerde nasıl yetişir buna değinelim…

Halk arasında gündöndü, günebakan gibi isimleriyle de bilinen Ayçiçeği yuvarlak şekilde çiçek açan ve içerisinde yüzlerce yağlı çekirdek barındıran kendisinden sıvı yağ, çerez ve hayvan yemi üretilen oldukça kullanışlı bir bitkidir. Sıcak bölgelerde susuzluğa karşı dirençli olarak yetişebilen bu bitki özellikle Marmara Bölgesinde yayın bir şekilde yetiştirilir.

Ergene Havzasında üretimi yaygın olan bu çiçek senelik bir bitki olup boyu 1-3 m arasında değişmektedir. Dik bir gövde üzerindeki yapraklar yuvarlak şekilde oluşan bir çiçekle son bulur. Bu çiçeğin en güzel özelliği ise gün içerisinde güneşin hareketine göre çiçeğini çevirmesidir.

Bilgi: Marmara Bölgesinde en çok ay çiçeği üretimi Trakya Bölgesindeki Ergene Havzasında yapılmaktadır. Buranın verimli toprakları en kaliteli ay çiçeği yağı üretilmesini sağlamaktadır. Özellikle Tekirdağ ay çiçeği yağı üretiminde liderdir. Bu nedenle bu ilimizde ay çiçeği yağı üretim fabrikaları bolca bulunur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.