Marmara bölgesinde yetiştirilemiyen tarımsal ürünler ve nedenleri

Marmara bölgesi ülkemizin en verimli topraklarına sahip bir tarım bölgesi olmasına rağmen birçok ürün bu bölgede yetiştirilememektedir. Bunun nedeni ise bölgenin iklimi ve coğrafi koşullarıdır. Örneğin sebze ve meyvenin yüzlerce çeşidinin yetiştiği bu bölgede narenciye türünde ürünler yetiştirilemez.

Portakal, mandalina, limon ve greyfut gibi meyveler Marmara Bölgesinde yetiştirilemez. Bunun nedeni kış aylarının soğuk ve sert geçmesi nedeniyle ağaçların çiçeklenmesi gerçekleşmemesidir. Normalde bu ağaçlar çok iyi yetişse de çiçeklenme yapamadıkları için meyve veremezler.

Marmara bölgesinde yetiştirilemeyen diğer bir ürün ise muz ve türevleridir. Kaliteli muz türleri bu bölgede iklim koşulları nedeniyle yetişemez. Genel olarak Akdeniz ve Egenin bir kısım bölgelerinde muz üretimi mevcuttur. Marmara bölgesi kış aylarında çok yağış aldığı gibi aşırı soğuklar görülmektedir. Ağaçların erken çiçek açması nedeniyle soğuk hava bu çiçeklerin ölmesine neden olur. Bu nedenle saydığımız ürünler yetiştirilemez.

Bölgedeki soğuk ve don olayları birçok ağaç türünün donarak ölmesine neden olur. Bu nedenle ürün yelpazesi oldukça geniş olmasına rağmen bazı ürünler yetiştirilemez.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.