marmara bölgesindeki evlerin yapımında ne tür malzemeler kullanılıyor?

Marmara bölgesindeki evlerin yapımında ne tür malzemeler kullanılıyor? Bunların marmara bölgesinin iklimiyle ilgisi ne olabilir? Marmara bölgesi yaz aylarının sıcak kış aylarının soğuk ve sert geçtiği bir bölgedir. Bu nedenle binaların imarında kullanılan yapı malzemeleri bir takım özellikler taşır.

Dış cephe kaplamaları bu bölgede büyük önem arzeder. Isı ve sıcaklığı dışarıdan içeriye almadığı gibi soğuk hava koşullarında da içerideki sıcak havayı dışarı salmayan ısı yalıtım malzemeleri Marmara bölgesindeki evlerin yapımında kullanılır.

Marmara bölgesi yaz aylarında aşırı sıcakların yaşandığı ve nem oranının yüksek olduğu bölgedir. Bu nedenle bölgedeki sıcaklık olduğundan fazla hissedilir. Yaz aylarında ısı yalıtım malzemelerinin kullanılmadığı evlerde gündüz sıcaklığı çok sıcak ve bunaltıcı olabilir. Aynı şekilde kış aylarındaki soğuk ve rüzgarlı hava evlerin soğuk olmasına neden olur.

Son yıllarda çıkan yeni tür malzemeler ile marmara bölgesindeki evlerin dış cephe sistemleri değişiklik göstermektedir. Özellikle son yıllarda çatılarda kiremitlerin yerine kaplama sistemleri yer alır. Bu sayede çatıdan kaynaklanan ısı kaybı ve soğuk hava alışı engellenmeye çalışılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.