Marmara bölgesinin bitki örtüsü

Marmara Bölgesi’nin ikliminde Akdeniz ve Karadeniz iklim kuşaklarının etkisi görülür. Kuzeye çıkıldıkça Karadeniz iklimi ,güneye inildikçe Akdeniz iklimi hissedilir. Bitki örtüsü de yine doğal olarak Karadeniz iklimine ait bitkiler ve Akdeniz iklimine ait bitkiler görülmektedir.
Yaz aylarında kuraklık azalır ,ortalama sıcaklık düşer ve sis olayı çok fazla görülür. İlkbaharda ise yağışları Akdeniz’e göre daha fazladır. Bölge genelinde Haziran ve Eylül ortasına yaz sıcakları görülür. Bölgenin ortalama sıcaklığı 13.5C; yağış tutarı ise 704.6mm’dir.Yıllık ortalama sıcaklık kıyı ve güneydeki alçak yerlerde yükselirken, kuzeye doğru çıkıldıkça sıcaklık ortalaması düşmekte yükselti artışı görülmektedir.

marmara-bitki-rtusu

Marmara Bölgesi’nin bitki örtüsüne gelince Trakya ve Yıldız Dağları’nın olduğu bölümde meşe ormanları ,Ergen Havzası’nın olduğu kısımda ise seyrek, bodur bitkilerin yer aldığı bozkır tipine rastlanır. Güney Trakya taraflarında ise Akdeniz bitki örtüsü olan makilere ve kızılçam ormanları görülmektedir. İstanbul’un doğusu ,Sakarya yörelerinde ise kayın, gürgen ,kestanenin belirgin olduğu geniş yapraklı ağaçlara rastlanır. Marmara Denizi’nin güneyinde kalan kısımlarda özellikle meşe ve kızılçam yükseklerde yerini karaçam ve göknar ormanlarına bırakır. Bursa Uludağ taraflarında yükseltinin de fazla olmasıyla karışık yapraklı orman kuşağı(kayın,göknar) görülür

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.