marmara bölgesinin çiftçileri hangi tarım ürünlerini yetiştiriyorlar neden?

Marmara bölgesindeki çiftçilerin hangi tarım ürünlerini neden yetiştirdiğini sormuş bir öğrenci arkadaşımız. Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak bu soruyu güzelce yanıtlayalım istedik. İlk olarak Marmara bölgesi yazları sıcak kışları ise orta derecede soğuk geçirdiği için farklı bir iklim türüne sahiptir. Bölgenin kış aylarında bile -10 derecenin altına düşmemesi nedeniyle zeytin ve incir gibi narin meyve üretimleri bu bölgede yoğun olarak yapılmaktadır.

Ayrıca yaz aylarında yaz yağmurları ile beslenen ve zengin su kaynaklarına sahip olan bu bölgede yaygın olarak şeftali ve armut gibi ürünler bolca yetiştirilmektedir. Yaz aylarının sıcak geçmesi ve gecelerinin çiğ yapması nedeniyle şeftali ve armut üretimi için en ideal bölgedir. Öyleki ülkemizin bu iki meyve ihtiyacının %60’ı bu bölgeden karşılanmaktadır.
marmara
Bölgede yetiştirilen diğer meyveler kiraz, vişne, kivi, zeytin, incir iken sebze yetiştiriciliğindeki yelpaze çok daha geniştir. Kışlarının orta sert geçmesi nedeniyle karnıbahar ve brokoli üretimi oldukça yaygındır. Yaz aylarında ise biber, domates, patlıcan ve birçok ürün bölgede yetiştirilir. Marmara bölgesindeki dağ köylerinde ise ahududu ve böğürtlen üretimi ile çilek, kızılcık yetiştiriciliği gözlemlenmektedir.

Marmara Bölgesinde İznik ve Bursa tarımsal faaliyetlerde ülkemizin en çok üretim yapan şehirleridir. Ayrıca bölgede seracılık faaliyetleri son yıllarda giderek gelişmektedir. Bölge eşsiz iklim koşulları nedeniyle tarımsal olarak çok verimlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.