marmara bölgesinin iklim tipinin özellikleri

Marmara bölgesinin iklim tipi özelliklerinin belirlenmesinde Akdeniz iklimi ve Karadeniz ikliminin geçiş noktası olması önemli rol oynamıştır. Bu nedenle bölgenin aslında sabit bir iklim çeşidi yoktur. Zaman zaman karasal iklim, bazen Karadeniz İklimi güneyde ise genellikle Akdeniz iklimi görülmektedir.

Marmara bölgesinde yıllık yağış miktarı 600-800 mm olurken bölge en çok Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yağış alır. Yaz aylarında kurak ve sıcak bir iklime geçiş yapan Marmara Bölgesi Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yüksek sıcaklıkları görür. Kış aylarında sert ve soğuk bir iklim bu bölgeyi kaplar. Özellikle geceleri ayaz ve soğuk bunların yanı sıra hızı çok yüksek olan lodos tipleri görülür. Bu bölgenin rüzgarı Kuzey ve Kuzeydoğudan eserken sıfırın altındaki sıcaklık değerleri çok nadir görülür. Sıcaklık ortalama değerleri 15-17 derece iken yaz aylarının ortalaması 25-27 derecedir.
marmaranın iklimi
Marmara Bölgesinin güneyinde geniş tarım ürünleri yetiştirilmekte olup iklim tarıma çok uygundur. Özellikle Bursa ovasında iklim koşulları sayesinde çeşitli ürün yetiştirilmektedir. Trakyada ise genellikle arpa, buğday, mısır gibi ürünler yetiştirilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.