Marmara bölgesinin ikliminin insanların günlük yaşamına etkilerini aşağıdaki bölümlere,örnekler vererek yazınız

Marmara bölgesinin,ikliminin insanların günlük yaşamına etkilerini aşağıdaki bölümlere,örnekler vererek yazınız.
A)Giyim
B)Gıda
C)Tarım
D)Ulaşım
E)Turizm
F)Ev mimarisi

Giyim

İnsanlar Marmara bölgesindeki iklim etkileri nedeniyle yaz aylarında beyaz renklerin hakim olduğu ince ve kısa elbiseleri tercih ederler. Çünkü bölgede yaz ayları nemli ve sıcak geçmektedir. Kış ayları ise sert ve soğuk şekilde geçmektedir. Bu nedenle kalın giysiler tercih edilir.

Gıda

Bölgede iklim etkisi nedeniyle birçok tarım ürünü yetiştirilir. Bölge tarıma elverişli olup yurdumuzun en zengin ovalarına sahiptir. Bu nedenle taze gıda ihtiyacı bölgeden rahatlıkla karşılanır.

Tarım

Bölgede çiftçilik yaygındır. Bursa, Kocaeli Gezbe ovaları başlıca ovalardır. Bölgede meyvecilik ve sebzecilik oldukça yaygındır.

Ulaşım

Sanayinin ve tarımın bölgede gelişmiş olması nedeniyle bölge ulaşım ağları ile örülmüştür. İklim nedeniyle kış aylarında ulaşımda sıkıntılar meydana gelebilir.

Turizm

İklimin meydana getirdiği kış aylarındaki kar uludağ ve kartalkaya gibi kayak merkezlerinin turist çekmesini sağlar. Erdek Ayvalık gibi bölgeler ise yaz aylarında deniz turizmine katkı sağlar.

Ev mimarisi

Evler genelde iki üç katlı olup mahalle düzeni hakimdir. Evler birbirine yapışık olarak inşa edilir halk toplumsal yaşamı tercih eder.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.