Marmara bölgesinin meslekleri ve nedenleri

Marmara Bölgesi ülkemizin ekonomik ve ticari açıdan en gelişmiş bölgesi olup bu bölgede birçok meslek dalı bulunmaktadır. Marmara Bölgesindeki meslekleri ve nedenlerini yakından inceleyelim. Sanayi ve tarım bu bölgenin en önemli ekonomik dinamiğidir. Bu nedenle gelişen meslek türleri bu iki dalda yaygınlaşmıştır.

Çiftçilik: Bölgenin verimli toprakları, geniş düzlükleri tarıma elverişli alanlar oluşturmuştur. Bu nedenle bölgede çiftçilik mesleği oldukça yaygındır. Kocaeli ve Bursa gibi ovalarda büyük kesim tarım sektörüyle geçinmektedir.

Otomotiv: Ülkemizdeki birçok otomotiv fabrikası bu bölgede kurulmuştur. Bu nedenle bölgede otomotiv sektöründe çalışan insanların sayısı bir hayli fazladır. Örneğin otomotiv yedek parça, boyacı, tamirci, iç döşemeci gibi meslekler oldukça yaygındır.
meslek
Tekstil: Bölgede özellikle Bursa’da yaygın olarak tekstil fabrikaları bulunur. Bu nedenle tekstil branşlarında çalışan meslek grupları yaygın olarak Marmara Bölgesinde bulunur.

Kimya: Tekstil ve boya sanayinde kullanmak üzere geliştirilen kimyevi maddelerin üretimi için bu bölgede yaygın olarak yapılan meslektir.

Öğretmenlik: Nüfusun en yaygın olduğu bölgedir. Bu nedenle eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi için yoğun öğretmen meslek grubu bu bölgededir.

Turizm: İstanbul, Bursa, Çanakkale, Edirne gibi tarihi öneme sahip kentler, Uludağ, Kartalkaya gibi kayak merkezleri, çeşitli deniz tatilleri ile turizm bölge için önemli dinamiklerden biridir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.