Marmara bölgesinin turistik yerleri

Marmara bölgesi ülkemiz açısından gezilip görülmesi gereken bir çok turistik yerlere sahiptir. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ilgisini çeken bu yerleri tanıtmaya çalışalım. İlk olarak İstanbul da bulunan başlıca turistik yerleri sayabiliriz. Bunlar Topkapı sarayı, Ayasofya Camisi, Kız kulesi, Galata Kulesi, Rumeli Hisarı, Sultan Ahmet camisi, Dolma Bahçe Sarayı, İstanbul surları, Anadolu Hisarı, Yerebatan Sarayı ve daha nice yerleri sayabiliriz.

Marmara bölgesi içerisinde yer alan diğer turistik yerleri inceleyelim. Bursa da Uludağ, Yeşil türbe, Cumalıkızık evleri, Oylat Kaplıcaları. İznik te Sansanak kanyonu, İznik gölü ve İznik surları. Çanakkale Abideleri, Bilecik söğüt Ertuğrul gazi türbesi. Balıkesir sınırları içerisinde yer alan Kaz Dağı ve Manyas Kuş Cenneti Milli parkı. Çanakkale de buluna Truva milli parkı bunlardan sadece bazıları.

Burada saydığımız ve daha bir sürü unuttuğumuz cennet diye tabir edebileceğimiz yerler vardır. Ülkemizin kıymetini bilip imkanlarımız el verdiği sürece buraları gezip görmek bizim asli görevlerimizdendir. Her yıl bu kadar turistin ilgisini çeken bu tarihi yerler yakınımızda olmasına rağmen ilgi göstermediğimiz tarihimizi yaşatan ender yapılardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.