Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır ile ilgili komposizyon

Baharın ilk aylarından biri olan Mart soğuk günleri de beraberinde getirir. Bu nedenle mart kapıdan baktırır kazama kürek yaktırır derler. Bizde bu atasözü ile ilgili kısa bir kompozisyon yazmaya karar verdik.

Kış ayları olarak bilinen Aralık, Ocak ve Şubat aylarından sonra baharın habercisi olarak Mart ayı gelir. Artık havaların sıcak olmaya başladığı bir ay olsa bile kışın etkisini bu ayda hala görebiliriz. Biz insanlar kışın ısınmak için odun, kömür ve doğal gaz gibi enerji türlerini kullanırız. Ancak eskiden insanlar ancak odundan yararlanırlarmış. Kışı geçirmek için aldıkları odunu Şubat ayında bitirirler ve artık baharın geldiği ay olan Mart’ı beklerlermiş.

Fakat bu ayın bazı günleri o kadar soğuk geçer ki evlerinde yakacak kalmayan kimseler odunları olmadıkları için artık kazma ve kürek saplarını yakarlar. Isınmak için ne bulurlarsa bunları yakarak kendilerini ısıtırlar. Aslında bu atasözü bizlere kılavuz olabilecek cinsten.

Bizler hayatımızda her zaman kış ayı gibi hazırlık yapmamız gerekir. Çünkü önümüz bahar yada yaz olsa bile ne olacağı belli olmaz. Bazı soğuk günler ortaya çıkabilir ki ısınmak için odunumuz hazır bulunsun. Yaşamımızda elimizde bulunan malzemeleri artık lazım olmaz düşüncesi ile tüketmemek gerekir. Çünkü ne zaman neyin nerede lazım olacağı belli olmaz.

Umarım kompozisyon yazımızı beğenirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.