Masal ve hikaye okumanın çocuklara ne gibi faydaları olabilir?

Çocukluğumuzda hepimiz masallar ve hikayeler ile büyüdük. Keyifle dinlediğimiz bu masalların ve hikayelerin doğa üstü olayları ve kahramanları her zaman dikkatimizi çekti.

Annemizi, ninelerimizi heyecanla, iri gözlerle dinlerken kimi zaman korktuk, kimi zaman gülümsedik. Bu masallar bize her zaman birşeyler kattı. Nasıl mı gelin birlikte öğrenelim.

Masalların ve Hikayelerin Katkısı

Çocukluk dönemi bir bireyin en fazla hayal kurduğu ve düşler ülkesinde yaşadığı bir durumdur. Hal böyle olunca dinlediğimiz masalların içinde buluveririz kendimizi.
masal
Var olan hayal gücü dinlediğimiz hikayeler ile daha çok gelişip büyüdü. Şimdilerde bize çok saçma gelen bu masallar ve hikayeler bize kattıkları ile yaratıcılık, düşünce gibi yetenekler katmıştır.

Bugün bir olayı ele alıp çözmek adına yaptığımız her girişim bizim geçmişte dinlediğimiz masallara bağlıdır. Sizlerde dinlediğiniz masal ve hikayelere çok şey borçlusunuz.

Bu nedenle anne ve ninelerimize çok şey borçluyuz. Geleceğin anne ve babaları olarak çocuklarımıza mutlaka masal okumayı ihmal etmemeliyiz.