Masanın yapımında hangi meslek gruplarının katkısı vardır

Bir masanın yapılış hikayesi oldukça uzun ve meşakkatlidir. Evlerimizde yada işyerlerimiz de sıkça kullandığımız masaların yapılış hikayesi ise şöyledir. Doğadaki ağaçlardan elde edilen yada plastik olarak üretilen masalardan doğa ürünleri ile elde edileni inceleyelim.

Ormanlık alanlardan özenle seçilen yaşlı ağaçların kesilmesi ormancıların işidir. Bu ağaçlar toplama alanlarına gönderilerek burada kabukları soyulur ve tomruk haline getirilir. Daha sonra ise bıçkı atölyelerinde düzgün kalıplar halinde bu ağaçlar doğranır. Örneğin 5×10 metre uzunluğunda ağaç kalaslar elde edilir. Elde edilen ürünler çeşitli boyutlarda olur ve kullanıma uygun olarak satışa sunulur.

Bu hazır ürünleri ise marangozlar ve çeşitli atölyeler tarafından alınır. Masa, sandalye gibi eşyalar yapmak için gerekli ürün seçilir. Daha sonra marangoz bu ürünü iyice işler ve küçük parçalar haline getirir. Son olarak ise bu parçaları birleştirmesi kalır.

Parçaları birleştirmeden yada birleştirdikten sonra masamızı boyayabilir veya vernikleyebiliriz. Bu şekilde ürün kullanıcıya daha hoş gelir. Marangoz ister kendi satış dükkanına yada büyük işletmelere bu ürünü satarak masalar vitrindeki yerini alır.

Bizler gerekli olduğunda ürünleri inceleyerek en uygun masayı alırız. Masamız artık kullanıma hazırdır.

masanin-yapilisi

Bir masanın yapılışında birçok mesleğin emeği vardır.


Son olarak maddeleyecek olursak bu işlem sırasında görev alan meslekler şunlardır;

Ormancılar
Ormandan ağaçları taşıyan işçiler
Orman ürünlerini toplama alanında temizleyen kabuklarını soyan işçiler
Ağaçları belli parçalara ayıran bıçkı atölyeleri
Marangoz
Satış için dükkan

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.