Materyal ne demektir?

Materyal; sözlü yada görüntülü olarak kaydedilmiş tüm belge, araç ve gereç anlamına gelmektedir. Başka bir anlamda da kullanacak olursak bir işin olması için lazım olan şeylerde denilebilir.

Yazılı materyaller ve görsel materyaller olarak iki gruba ayırabiliriz. Yazılı materyallere örnekler verecek olursak aldığımız okulda aldığımız ders notları,günlük olarak okuduğumuz gazeteler, yada ders kitapları yazılı materyaller arasına girer.

Görsel materyallere örnekler verecek olursak. Her hangi bir konuyu anlatırken kullanabileceğimiz gözle görülebilen tüm şeyler görsel materyal grubuna girer. Örnek olarak toplantılarda yada okullarda ders anlatırken kullanılan slayt gösterileri yada grafikler ve ayrıca asla vazgeçemediğimiz bir kitsel iletişim aracı olan televizyonlarda görsel materyaller grubunda yer alır.

DDD

Bu yazımızda çoğumuzun duyduğu fakat anlamını bilmediği materyal kelimesini anlatmaya çalıştık. Umarım derslerinizde bir az olsun yardımcı olmuşuzdur.

1 Yorum

  1. Materyal nedir: Bir cismin yada olayın sözlü, yazılı veya görsel olarak verilerinin elde edilmesi sonucu ortaya çıkan bilgilerdir. Materyal günümüzde her alanda kullanılır. Çünkü bilgi her zaman lazım olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.