Mekanik sindirim ile kimyasal sindirim arasındaki farklar nelerdir?

Vücudumuz tükettiğimiz besinleri iki türlü olarak sindirir. Bunlara mekanik sindirim ve kimyasal sindirimdir. Mekanik sindirim nedir? Kimyasal sindirim nedir? Bu iki sindirim türü arasındaki farklar nelerdir kısaca inceleyelim.

Mekanik sindirim nedir?
Kimyasal sindirim nedir?
Kimyasal sindirim Mekanik sindirim farkları?

Mekanik sindirim nedir?

Mekanik sindirim fiziksel sindirim olarakta bilinir. BEsinlerin öğütülerek küçük parçalar haline getirilmesi mekanik sindirimdir. Kimyadan fiziksel değişimden de anlaşılabileceği gibi mekanik sindirimde besinlerin yapısı değil fiziksel olarak değişimi söz konusudur.

Besinler küçük parçalar haline getirilerek midede daha kolay sindirilebilir hale getirilirler. Bu sindirim türü ağız ve ince bağırsakta meydana gelir. Ağızda dişler yardımı ile besinler küçük parçalar haline getirilirken ince bağırsakta safra salgısı ile küçük moleküller haline getirilir. Örneğin yağ safra ile yağ tanecikleri haline dönüştürülür.

Kimyasal sindirim nedir?

Kimyasal sindirim besinlerin yapı taşlarına ayrılması işlemidir. Fiziksel sindirimdeki gibi fiziksel değişim değil yapısal değişim söz konusudur. Örnek vermek gerekirse bazı besinlerde nişasta bolca bulunur. Yapılan sindirimde nişasta onu oluşturan glikozlara dönüştürülüyorsa bu bir kimyasal sindirim örneğidir.

Kimyasal sindirim enzimler yardımıyla yapılır.

Kimyasal sindirim Mekanik sindirim farkları?

  • Mekanik sindirimde besinler yapısal değişime uğramaz kimyasal sindirimde yapısal değişiklikler olur.
  • Kimyasal sindirimde enzimler kullanılır. Mekanik sindirimde kullanılmaz.

Sindirim türleri ve arasındaki farklar bunlardan ibarettir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.