mekik dokumak deyimiyle ilgili hikaye

Bu hikaye yazımızda mekik dokumak deyimi ile ilgili kısa bir hikaye bulabilirsiniz. Mekik dokumak deyiminin anlamını ve cümle içinde kullanımını hikayemizde örneklerle inceleyeceğiz. Öncelikle deyimle ilgili hikayemize uygun bir başlık bulalım.

Yorulan Karınca

Karınca kolonisi bir ağaç kabuğuna yaptıkları yuvada yaşıyordu. Yuvanın genişletilmesi için bir yandan hızla çalışan karıncalar diğer taraftan yuvalarına besin taşımak için mekik dokuyorlardı. Yumurtalardan çıkacak yeni karıncaların en iyi şekilde beslenmesi ve sağlıklı bir şekilde koloniye katılması gerekiyordu. Karıncaların en sevimlisi Joseph en çalışkanlarıydı.

Ama oda yerden topladığı besinleri yuvaya taşımakta artık zorlanıyordu. Dimdik olan ağaca besinleri çıkarmak bir hayli zordu. Ağaca ilk tırmandıkları yer mekik dokumalarına birazda olsa mani oluyordu. Ama yılmadan üşenmeden çalışan karıncalar kışa girmeden hazırlıklarını tamamladılar. Yuvalarını genişleten ve tıka basa besinle dolduran karıncalar nihayet kışı çok rahat bir şekilde geçirebilecekti.

mekik dokuma

mekik dokumak nedir?


Mekik dokumak deyiminin anlamı ve kompozisyon

Mekik dokumak değimi iki nokta arasında sürekli gidip gelmek anlamında kullanılır. Örneğin biz öğrenciler hafta içi okul ve ev arasında sürekli gider geliriz. İşte bu durumu anlatmak için okul ve ev arasında mekik dokuyorum diyebiliriz.

Mekik nedir?

Aslında tekstilde kullanılan iplerin birbirinden geçmesine yarayan bir aparattır. Bu aparat sürekli bir ileri bir geri gidip geldiği için deyimde bu araç kullanılmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.