Mektup zarfı nasıl yazılır

Mektup geçtiğimiz yılların en çok kullanılan iletişim araçlarından biridir. Peki mektup göndermek için mektup zarfı nasıl dolduruluyordu hiç düşündünüz mü? Öğretmeniiz mektup zarfı nasıl yazılır ve nasıl gönderilir şeklinde bir performans ödevi verdi. Bende başladım araştırmaya. İlk olarak mektubumuzu yazıyoruz. Daha sonra ise mektubumuzu içine koyup göndereceğimiz bir zarf ve pul alıyoruz.

Mektubumuzu katladıktan sonra zarfın içine koyup mektup zarfını doldurmamız gerekli. Mektup zarfı üzerinde yer alan kısımlarda sol üst köşeye gönderenin adı soyadı ve altına adresi yazılır. Mektup zarfının sağ üst köşesine ise almış olduğumuz pulu yapıştırmanız gerekir.

Mektup zarfının sağ alt köşesine ise alıcının adı soyadı ve adres bilgileri yazılmalıdır. Aşağıdaki örnek zarfı inceleyerek daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

zarf

Mektup zarfı üzerine gönderen kişinin adı soyadı ve adresinin yazılmasının nedeni eğer mektup gönderilen kişiye ulaştırılamazsa iade edilmesi içindir. Bu nedenle hem kendi bilgilerinizi hemde alıcının bilgilerini eksiksiz doldurmak oldukça önemlidir.

Ayrıca adres bilgilerinde posta kodlarını doldurmak mektubun ulaştırılması için oldukça önemlidir. Çünkü bu posta kodları alıcının direk hangi il ve hangi ilçede oturduğunu bildirir.

Göndermek istediğiniz mektubu zarfa koyup bilgilerini yazdıktan sonra üzerine pul yapıştırıp posta haneye bırakmanız gerekir. Göndermek istediğiniz yerin uzaklığına göre yapıştıracağınız pulun çeşidi değişir.

(3) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.