Merceklerin hayatımızdaki yeri ve kullanım alanları nelerdir ?

Mercekler farkında olmasak bile hayatımızda birçok yerde kullanılmaktadır. Merceklerin hayatımızdaki yeri ve kullanım alanlarını sizler için araştırdık. İlk olarak mercek nedir onu inceleyelim. İki saydam cismin birbiriyle kesişmesi ile mercekler ortaya çıkmaktadır.

Işık bildiğiniz gibi kırılgan bir şekilde hareket etmektedir ve merceklerde ışığın bu özelliğinden yararlanılarak kullanılırlar. Özellikle fizik ve fen derslerinde mercekleri en yakında tanırız. Mercek tür olarak ince ve kalın kenarlı olmak üzere iki grupta incelenir.

Kalın kenarlı merceklerde görüntü tümsek aynalarda oluşan görüntü şeklinde elde edilir. İnce kenarlı merceklerde ise çukur aynada oluşan görüntülere benzer şekilde görüntüler oluşur. Her iki mercek tipinde de merkeze düşen ışınlar yön değiştirmeden aynı yönde ilerler.

Merceklerin günlük hayattaki kullanım alanları denildiğinde akla ilk olarak gözlükler gelmektedir. Merceklerin kullanıldığı diğer alanlar ise

Dürbün
Projektör
El fenerleri
Fotoğraf makineleri
Cep telefonları
Mikroskoplar
Büyüteçler
Araba farları gibi birçok alanda merceklerden faydalanırız.
mercek
Mercekler görüntünün büyütülmesine yaradığı gibi uzaktaki görüntülerin bizlere yakınlaştırılması gibi faydalarıda sağlarlar. Işığı daha etkili bir şekilde ileterek ısı oluşumunu sağlarlar. Örneğin bir büyüteç ile güneş ışığını kağıt parçasına tuttuğumuzda merceğin ışığı iletmesi etkisi ile kağıdın tutuştuğunu görebilirsiniz. Mercek etkisi olmadan güneş ışınları hiçbir şekilde kağıtları yakmamaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.