Mesleklerin Çıkış Nedeni

Günümüzde bir çok meslek bulunmaktadır. Bu meslekler nasıl ortaya çıktı hiç düşündünüz mü? İnsanlar sosyal ve tüketen bir canlıdır. Bu nedenle sürekli bir şeylere ihtiyaç duymaktadır. Her ihtiyacını kendisi karşılayamadığı için bir çok meslek dalı kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

Örneğin her insanın saçı uzamaktadır. Bu durumda belirli bir zaman sonra saçlarımızı kendimizin kesmesi gerekir. Ancak düzgün bir şekilde kesemeyeceğimiz gibi aynı zamanda tüm işlerimizi kendimiz halledemeyiz. Çünkü bizlerin tüm işlerimizi yapacak kadar zamanı yoktur.

İşte burada ücret karşılığında bizim için bu işleri yapan kişiler yani meslek sahipleri ortaya çıkar. Hayatımızda türlü ihtiyaçlarımız olur ve bunları başkalarının yapması ile ediniriz. Çalışarak kazandığımız parayla ürünler alırız. Bizler nasıl ki bir meslek sahibiysek ve üretiyorsak, başkaları da bizler için üretim yaparlar.

Para sadece aramızdaki alış verişi sağlar. İnsanların tüm ihtiyaçlarını karşılayamaması ve artan ihtiyaçlar doğrultusunda meslekler ortaya çıkmıştır.

Örnek bazı meslek grupları;

  1. Çiftçi: Ürettiği meyve ve sebzeleri bizlere satar. Çünkü çalışan insanlar aynı zamanda kendi ihtiyaçları olan besinleri üretemezler. Çiftçi de kazandığı para ile bir berbere tıraş olur.
  2. Terzi: Bizler için elbiseler diker ve satar.
  3. Ayakkabıcı: Üretmiş olduğu ayakkabıları para karşılığı bizlere satar. Kazandığı para ile berber ve çiftçiden hizmet alır.
  4. Öğretmen: Bize eğitim verir. Devletten bizim verdiğimiz vergiler ile maaş alır.

Bunun gibi bir çok örnek verilebilir. Hayatımızda her alanda farklı meslek dalları görülebilir.

Bazı meslek dallarının kaybolmasının nedenleri

Geçmişte yapılan fakat günümüzde yapılmayan mesleklerde bulunmaktadır. Çünkü meslekler ihtiyaçları karşılamak için vardır. Örneğin eskiden at ile ulaşım sağlandığı için nal ve semer yapan kişiler vardı. Günümüzde at yerine arabalar ulaşımda kullanılır. Bu nedenle artık semercilik mesleğine ihtiyaç kalmamıştır.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.