Mevlid kandili hakkında bilgi

Peygamberimizin doğduğu gecenin yıl dönümlerine Mevlid Kandili adı verilir. Peygamberimiz hicri 12 Rebiülevvel ayında doğmuştur. Bugün kullandığımız miladi takvime göre ise Peygamberimizin doğum tarihi 20 Nisan 571’dir.

Peygamberimizin doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti. Hz. Muhammed’in İslam dininin peygamberi olmasıyla birlikte cehalet, haksızlık, yolsuzluk yerini eşitlik adalet, hürriyete bırakmıştır. Peygamberimizde inanan toplumlar huzura kavuştu. İşte bu yüzden O’nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir gündür.

Mevlid Kandili’ nde , Peygamberimizin doğumunu anlatan Mevlit okutulur. O’nun güzel ahlakı ,örnek davranışları dile getirilir Mevlit, kelime anlamı olarak doğum anlamına gelir. Peygamberimizin doğumuna, bununla ilgili yapılan merasimlere, yazılan eserlere de mevlid denilmektedir.

Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O’na dualar etmek hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir. Peygamberimizin doğum gününde insanlık ve toplum adına hayırlar yapmak ,dini açıdan eğitici ve öğretici etkinlikler düzenlemek bizim geleneklerimiz arasındadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.