Mevsimlere bağlı olarak insan yaşantısında hangi değişiklikler olur

Bir yıl dört mevsimden oluşuyor ve bu mevsimler bizlerin yaşantısını doğrudan etkiliyor. İnsan yaşamı çevresel unsurlardan doğrudan etkilenmektedir. Öyle ki yaşadığımız ortamdaki hava koşulları bizlerin giyinmesinden, beslenme alışkanlılarına kadar etkili olur.

Bir yaz mevsimini düşünecek olursak kılık kıyafet alışkanlıklarımız kış günlerine göre değişiktir. Yazın sıcak günlerinde kısa kollu kıyafetleri, güneş gözlükleri ve yazlık şapkaları tercih ederiz.

Sıcak havanın etkisiniden kurtulmak için böyle giyindiğimiz gibi beslenme alışkanlıklarımızda değişir. Karpuz, kavun, soğuk içecekler listemizin başında yer alır.

Mevsim  değişikliği sonrasında ise bunların tümü değişir. Kışın soğuk günlerinde sıcak içecekler, kalın giysiler artık hayatımızdaki yerini alır. Hatta beslenmemiz bile değişir. Yazın yemeyi unuttuğumuz bakliyat türü olan kuru fasulye, mercimek gibi yemekler artık sofralarımızı süsler.

mevsimlerin insan hayatına etkileri

Mevsimler insan yaşamını etkiler

Hayatımızda etkili olanlardan birisi de kesinlikle mevsimlerdir. Yaşadığımız mevsime göre beslenme, giyinme alışkanlıklarımızı dengeleriz. Hatta o mevsime uygun hazırlıklar yaparız.

Sonbaharda kış için konserveler yapılırken, kış aylarına girilirken araçlara kar lastikleri takılır. İnsan bir şekilde kendisini mevsimlere adapte eder.