Meyve ve tohum hangi bölümlerden oluşur?

Döllenmeden sonra bitki, embriyonun ve besin deposunun bulunduğu bir yapı oluşturmaya başlamaktadır.

Tohum taslağı denen ve tohumu oluşturacak olan bu yapı, yumurtalık içinde meyve ile birlikte gelişmektedir. Bitkinin tohumu olgunlaşır. Embriyo + Çenek tohumu oluşturmaktadır.

Tohumlar bitki türüne göre birçok farklılıklar gösterebilir. Ancak tüm tohumlarda tohum kabuğu, embriyo ve çenek olmak üzere üç yapı bulunmaktadır.

Tohum Kabuğu: Tohumu sarar dış etkilerden korur. Çimlenme sırasında suyla şişerek patlar.

Embriyo: Zigotun bölünüp çoğalmasıyla oluşmaktadır. Aslında bitkinin küçük bir taslağı gibidir. Kök, gövde ve yaprak taslaklarını içermektedir.

Çenek (Besi Doku): Embriyoya bağlı olan besin deposudur. Çimlenme sırasında embriyonun beslenmesini sağlamakla görevlidir. Fasulye ve nohut gibi bitkilerde besi doku bulunmamaktadır. Embriyo ise besinini çenek yaprak içinden almaktadır.

250px-Tohum

Bitkiler meyve ve tohumlarını üremek için oluştururlar. Bazı bitkilerin meyvelerinde şeker, vitamin ve mineral biriktirir. Bir çoğu da tohumlarında protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller barındıran besinler depolamıştır.

Bazı bitkilerden sebze olarak da yararlanabilmekteyiz. Bunlara örnekler verecek olursak domates, biber, kabak, patates, turp gibi bitkilerdir. Bunların yaralandığımız kısımları ise meyve, yaprak, yumru gövde, çiçek ve kök gibi organlarıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.