Migren nedir nelere sebep olur?

Migren hastalığı günümüzde çok sık rastladığımız hastalıklardan bir tanesidir. Halk arasında baş ağrısı olarak bilinir. Baş ağrısının sürekli olarak tekrarlanması insan vücuduna oldukça zarar vermektedir. Migren hastalığı yüzünden insanlar iş yapamaz hale gelebilir.

Migren hastalığı kalıtsal yollarla da gelebilmektedir. Bu hastalığın bir çok belirtisi vardır. Aslında en önemli belirtisi başımızın bir bölümünde oluşan ağrıdır. Baş ağrısı dışında ışığa, sese, kokulara karşı hassasiyet, bulantı, kusma ve görme bozuklukları gibi başka belirtilere de neden olur.

Ayrıca bulantı ve gözümüzün önünden siyah benek ve lekelerin uçuşması da migren hastalığının belirtileridir. Ayrıca migren hastalarında konuşma güçlüğü de görülebilir.

Migren atağı genel olarak Uyarı Dönemi, Aura Belirtisi, Baş ağrısı Başlangıcı, Migreni Atlatma Dönemi olarak dört ana döneme ayrılmıştır. Hastalar bazen bu dört dönemi sırasıyla yaşayabilir. Fakat bazı hastalar dört dönemin hepsini yaşamayabilir.

Bazı durumlar migren hastalığını daha çok tetiklemektedir. Bunlardan bazıları Stres, Gürültülü ortamlar, beynimizi fazla yormak, her şeye sinirlenmek gibi durumlardan kaçınmalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.