Mıknatısı Günlük Hayatta Nerelerde Kullanırız

Mıknatıs metal eşyaları çeken farklı uçları birbirini çeken aynı uçları birbirini iten ilginç bir maddedir. Peki mıknatısı günlük hayatta nerelerde kullanırız. Özellikle terziler iğnelerini bir arada tutmak için mıknatısları kullanırlar.Metal olan iğneler mıknatısa tutunarak dağılmadan bir arada kalırlar.

Mıknatısın diğer bir kullanım alanı ise buzdolabı kapaklarıdır. Buzdolabının içerisine hava girmesini engellemek ve iyice kapanmasını sağlamak için bu kapaklar içerisine mıknatıs konur. Büyük oranda mıknatıs kullanımı ise hurdalıklardadır. Hurda araçlar dev mıknatıslarla taşınıp aktarılmaktadır.
mıknatıs
Günlük hayatta mıknatıs kullanımı bir hayli yaygındır. Sanayi, elektrikli eşyalar, elektronik gibi birçok alanda mıknatıs kullanımı bir hayli yaygındır.

Elektronik eşyalar radyo, telefon, müzik aleti, jeneratörler gibi birçok araç ve gereçte mıknatıslardan faydalanılır. Çeşitli büyüklük ve şekillerde olabilen mıknatıslar kullanılmadığı araç ve gereçleri etkilerler. Özellikle elektronik eşyalardan mıknatısları uzak tutmamız gerekir.

1 Yorum

  1. Hoparlör ve mikrofonlarda kullanılır.
    Kulaklık ve bilgisayar gibi elektronik sistemlerindae kullanılır.
    Buzdolabı süsü.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.