Mikroskobik Canlılar

Çevremizde bulunan birçok canlıyı gözle görebiliriz. Fakat bir sandalye üzerinde, bedenimizde, havada ve aklımıza gelen her yerde gözümüzle göremeyeceğimiz kadar minik canlılarda yaşamaktadır. Mikroskop adı verilen bir alet yardımıyla görebildiğimiz bu canlılara ise mikroskobik canlılar denir.

Hayatımızda tükettiğimiz birçok besinin zamanla bozulduğunu ve küflendiğini görebiirz. Örneği açıkta kalmış bir yoğurt yada peynir zamanla küflenerek bozunmaya uğrar. İşte buna neden olan mikroskobik canlıların ta kendisidir.

Bilimsel araştırmalar sonucunda bir insan vücudu üzerinde yüzlerce çeşitte mikrop yer almakta olduğu belirlenmiştir. Örneğin sadece bağırsaklarımızda 500’ü aşkın mikroskobik canlı bulunmaktaymış. Fakat bu canlıların bizim hayatımızda önemli yeri vardır.

Bağırsaklarımızdaki bu canlılar bize zarar verebilecek zehirli maddelerin vücut dışına atılmasını sağladığı bilinmektedir. Hatta bizim sindirim sistemimizin vücuda alamadığı bir takım besinler bunlar tarafından alınarak vücut yapısına katılırlar.

mikroskobik canlılar

Mikroskobik canlıları ancak mikroskop ile görebiliriz.


Mikroskobik canlılar sadece kötü durumlara neden olmazlar. Örneğin sütten yoğurt yapmakta ve hamurun mayalanması gibi olaylarda bu canlılardan faydalanırız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.