Mikroskop nedir ne işe yarar?

Bu günkü konumuzda mikroskopun ne olduğunu ve ne işe yaradığını sizlere anlatmaya çalıştık. İlk olarak mikroskopun tanımını yapalım. Mikroskop gözle görülemeyecek kadar küçük olan cisimlerin birkaç çeşit mercek yardımıyla büyütülerek görüntüsünün incelenmesini sağlayan alettir.

Mikroskopu ilk olarak Hollandalı Zacharias Janssen’in, 1590 yıllarında bir teleskobu tadil ederken meydana getirdiği kabul edilmektedir.

Küçük canlılar mikroskopun icat edilmesiyle görünmeye başlanmıştır. Çünkü mikroskop küçük canlıların görüntüsünü büyük olarak göstermektedir.

Kullanım alanlarını sıralayacak olursak sanayi, menakür, genetik, tıp, jeoloji, arkeoloji ve kriminoloji adli bilimler alanlarında kullanılmaktadır.

Mikroskopla incelenen canlılar çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük olan canlılardır. Bu canlılara da mikroskobik canlılar adı verilir. Bilinen mikroskoptan başka son yıllarda elektronik mikroskopta bulunmuştur. Bu mikroskopta ışık yerine elektron dalgaları kullanılmaktadır.

Elektron dalgalar ışık dalgalarından çok daha kısa olduğu için daha küçük cisimlerin görülmesine olanak sağlanmış olmaktadır.

Normal bir mikroskop, başlıca gövde, ayak ve hareketli tüpten meydana gelmiştir. Gövdede ayna ve diyafragma yer alır. Tüpün üst kısmında oküler ve alt kısmında da objektifler konulmuştur.

Diyafragma açılarak ilkin ayna ile ışık ayarı yapılır. Daha sonra ise mikroskopta bakılacak olan cismin, preparasyonda hazırlanmış bölümü veya kendisi, tablanın deliği üzerine koyularak ilkin küçük numaralı objektifle genel bir görünüm daha sonra da büyük numaralı objektifle istenen özel görünüm elde edilmiş olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.