Mikroskop nedir?

Gözlerimiz çevremizi görmemizi sağlayan duyu organımızdır. Ancak gözlerimiz her şeyi göremez. Bazı küçük cisimleri görmek ve incelemek için büyüteçlerden yararlanırız. Yerde gezen karıncayı, ufacık yazılmış bir yazıyı, elimize batan dikeni kolayca görebilmek için büyüteç kullanırız.

Acaba büyüteç ile göremeyeceğimiz kadar küçük cisimleri nasıl inceleyebiliriz?

İnsanlar tarih boyunca kendilerini ve çevrelerini merak edip incelemişlerdir. Çıplak gözle görebildiklerini gözleriyle, daha küçük olanları büyüteçle incelemişlerdir. Daha da küçük cisimleri ise mikroskop adı verilen bir alet yardımıyla gözlemlemişlerdir.

Mikroskop: Küçük bir görüntüyü yüzlerce, binlerce kez büyüterek bu görüntünün daha kolay incelenmesini sağlayan alettir.


mikroskop

Mikroskopla gözle göremediğimiz objeleri rahatlıkla görebiliriz.


Yukarıdaki görsellerde derinin çıplak gözle, büyüteçle ve mikroskopla incelenmiş hali görülmektedir. Mikroskopla elde edilen görüntünün çıplak gözle elde edilen görüntüden daha farklı olduğu görülmektedir. Mikroskobun görüntüleri defalarca büyütme özelliği, bilim insanlarının canlı ve cansız varlıkların yapısını daha kolay incelemesini sağlar. Bu sayede tıp, biyoloji, fizik gibi alanlarda ilerlemeler sağlanır.

Mikroskobun ilk bulunduğu tarihten günümüze kadar çeşitli mikroskoplar geliştirildi ve mikroskop, günümüzdeki teknolojik görünümüne kavuştu.

Mikroskobun Tarihsel Gelişimi

mikroskobun gelişimi

Mikroskop tarih boyunca sürekli gelişerek bugünkü halini almıştır.

Mikroskobu, Hollandalı Zacharias Janssen’in 1590 yıllarında bir teleskobu geliştirerek meydana getirdiği kabul edilmektedir.

Galileo Galilei maddeleri iki bin kez büyüten bir mikroskop geliştirdi. Bu mikroskop özellikle zararlı mikroskobik canlıların incelenmesinde kullanılarak pek çok hastalığın tanı ve tedavisi yapıldı.

Bugünkü mikroskobun ana prensiplerini ise 17. asırda Hollandalı Antoni van Leeuwenhoek ve İngiliz Robert Kooke bulmuşlardır.

İlk elektron mikroskobu, 1932 yılında Berlin’de  M.Knoli ve E.Ruska tarafından yapılmıştır.

Günümüzde mikroskoplarda önemli gelişmeler kaydedilmiş ve mikroskubun büyütme oranı binlerce kez artırılmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.