Milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz durumlar

Bir ülkede yaşayan insanlar bazı anlarda milli birlik ve beraberliği sağlamak ile yükümlüdür. Peki nedir milli birlik?

Yaşanılan ülkenin veya toplumun her türlü tehlike anından birlikte hareket ettiği, vatan savunmasına doğrudan veya dolaylı şekilde destek verdiği durumlara milli birlik ve beraberlik anı denilir.

Ülkemiz bunun en güzel örneğini 15 Temmuz darbesi esnasında göstermiştir. Halkın bir anda organize olarak sokakları doldurması ve direnmesi tam bir milli birlik örneğidir.

Seneler öncesinde bu millet kurtuluş mücadelesi verdiği sırada bunun çok daha güzelini bizlere bir masal tadında bırakmıştır. Birçok düşmana karşı mücadele eden bu ordunun yanında olan halk çeşitli faliyetlerle elinden gelenin en iyisini yaparak destek vermiştir.

Milli birlik ve beraberlik hangi durumlarda sağlanmalıdır?

  • Yaşadığımız toprak parçasının düşman işgaline karşı
  • Ülkenin sorunlarının çözümünde halkın yapabilecekleri anda.
  • Devletin toplum ihtiyaçlarını karşılayamadığı durumlarda.
  • Devletin vatandaşlarına olan çağrısı durumunda sağlanmalıdır.

Bazen devletler vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelirler. Bu gibi durumlarda olağanüstü hal ilan edilerek vatandaşların devlete destek olması istenir. Burada bizlere düşen görev en iyi şekilde devletin hizmetinde olmaktır.

Birlik ve beraberliğin faydaları

  • Sorunların daha kolay bir şekilde çözülmesini sağlar.
  • Birlikte kuvvet doğar.
  • Ülkemize göz dikenlere iyi bir cevap verir.
  • İstiklalimizi sağlar.

Bizler iyi bir vatandaş olarak her durumda bunu sağlamalıyız. Bunların hiçbirine gerek kalmasını istemiyorsak çok çalışarak güçlü bir devlet olmalı ve vatandaşlık görevlerimizi yerine getirerek devletin sağlam temellere oturmasını sağlamalıyız.

Güçlü bir devlet dış etkenlere karşı hiç bir zaman birlik ve beraberliğe ihtiyaç duymaz. Çünkü kendisi güçlü bir şekilde mesaj verebilir.

Kurtuluş mücadelesinde devletimiz askeri ve siyasi anlamda yorgun düştüğü için toplumun birliğine ve beraberliğine ihtiyaç duymuştur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.