Milli Eğitim Bakanı olduğunuzu düşününüz. Dünya Çocuk Hakları Günü kutlamaları için bir mesaj yayımlamanız gerekiyor. Çocuk haklarına yönelik neler söylerdiniz?

Milli Eğitim Bakanı olduğunuzu düşününüz. Dünya Çocuk Hakları Günü kutlamaları için bir mesaj yayımlamanız gerekiyor. Çocuk haklarına yönelik neler söylerdiniz? diye sordu öğretmenimiz. Eğer ben Milli Eğitim Bakanı olsam dünya çocuk hakları gününde çocukların sahip olduğu hakları hem çocukların kendisine hemde ailelerine bunu anlatırdım.

Tüm insanlar gibi çocuklarda birçok hakka sahiptir. Eğlenmek, oynamak, eğitim, sağlık gibi unsurlar bu hakların başlıcalarıdır. Ne yazık ki ülkemiz dahil bir çok ülkede çocukların bu hakları ellerinden alınmış durumda. Örnek vermek gerekirse kendi ülkemizde kısa zaman öncesine kadar kız çocuklarının eğitim hakları aileleri tarafından ellerinden alınmış durumdaydı.

Hala birçok ülkede okul çağındaki kızlar küçük yaşlarda evlendirilerek tüm hakları ellerinden alınmakta. Özellikle kız çocukları daha çocukluklarını yaşayamadan kendilerini bir aile ferdi olarak bulmaktalar.

Şehir merkezlerinde ise çocukların oyun ve eğlence hakları ellerinden alınmış durumdadır. Yeterli park ve bahçelerin olmayışı, yoğun eğitim anlayışı nedeniyle çocuklar birçok faaliyetten mahrum kalıp asosyal olarak yetişmekteler.

Evlerindeki bilgisayarlar, tabletler, playstationlara mahkum olan çocuklar kendi içlerine kapanmaktalar. Ben Milli Eğitim Bakanı olsam işte bu konuları özellikle ailelere anlatmak isterdim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.