Milli eğitim bakanı olsaydınız ilk yapacağınız üç faaliyet ne olurdu?

Milli Eğitim Bakanlığının sorumlulukları arasında yeni eğitim merkezlerinin açılması, bu kurumlarda eğitim verecek personelin sağlanması ve eğitim için gerekli müfredatı hazırlatmak ve bunları uygulatmak yer almaktadır. Eğer ben Milli Eğitim bakanı olsaydım bu sorumlulukları dikkate alarak birçok değişiklik yapabilirdim.

Öncelikle yapmayı düşündüğüm şey eğitim sisteminde öğrencilerin başarılarını sınavla değil derse katılımı, verdiği ödevler ile değerlendirirdim. Çünkü günümüzde öğrencilerin tümü sınav stresi ile mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Okula başladıkları günden itibaren gelecekteki hayatlarını etkileyecek birçok sınava katılan gençler psikolojik bir baskı ile mücadele ederek başarılı olmaya çalışıyorlar.

Bu nedenle kesinlikle eğitim sisteminden sınavları çıkartırdım. Sadece Üniversite ve Lise sınavlarını bırakır ders sınavlarını kaldırırdım.

İkinci yapmayı düşündüğüm şey ise öğretmen sayısını arttırmak ve daha fazla okulun açılmasını sağlamak olurdu. Böylece sınıflardaki öğrenci mevcudu azaltılarak daha kaliteli bir eğitim sağlanabilirdi. Eğitim sisteminde değişmesi gereken önemli sorunlardan biri de bu. Milli Eğitim Bakanı olarak birçok okul yaptırır ve yeni öğretmen alımları yaparak öğrencilerin daha iyi eğitim almasını sağlardım.

Üçüncü olarak yapmayı düşündüğüm şey ise üniversitelerde ve diğer okullarda herhangi bir konu altında ücret alınmasını yasaklardım. Eğitim bir insan hakkı olup bu nedenle tamamen ücretsiz olmalıdır. Okullarda ders kitaplarının dağıtılması gibi üniversite harçlarının da kaldırılması gerekir.

Milli Eğitim Bakanı olduğumu düşünerek eğitim alanında yapmayı düşündüğüm üç önemli icraatimi sizinle paylaştım. Beğenmeyen arkadaşlar lütfen düşüncelerinizi siz yazın konuya ekleyelim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.