Milli mücadele döneminde yaşadığınızı hayal edelim

Milli mücadele döneminde yaşadığınızı hayal ederek sınıfınızı bir meclis haline getiriniz milli mücadeleden zaferle çıkmak için neler yapılabileceğini mecliste tartışınız ortaya konulan düşünceleri not alınız

Eğer Milli mücadele döneminde yaşayan öğrencilerden olsaydık sınıfımızda ülkemizin kurtuluşu ve geleceği için sürekli çalışırdık. Arkadaşlarımızla sınıf içinde ülkemizin nasıl kurtulacağı ve geleceğimizin nasıl daha iyi hale gelebileceğini tartışır çözüm yolları arardık.

Sınıfımızı bir meclis haline getirerek tüm öğrencilerin kurtuluş için fikirlerini tartıştığı ortam haline getirirdik. Herkesten çıkacak dahice fikirler memleketin kurtuluş mücadelesine katkı sağlardı. Örnek olarak sınıfımızdaki konuşmalar şu şekildedir.

Murat: Sevgili arkadaşlar: Bugün ülkemizin dört bir yanı düşman askerlerinin işgali altındadır. Ve memleket sevdalısı olan her vatandaşın içi bu nedenle sızlamaktadır. Bizler birlikte olarak bu acıya son vermeliyiz.

Ali: Arkadaşlar Murat doğruları söylemektedir. El birliliği ile bir an önce düşmana karşı harekete geçmek ve yurdun kurtuluşu için mücadele etmek gerekir.

Ayşe: Halkın bu mücadele içinde etkin bir rol alması için her bölge hatta her ilde konferanslar düzenlenmeli bu mücadelemizin amacı anlatılmalıdır. Halkın desteği olmadan bu mücadele asla başarıya ulaşılamaz.

Yusuf: Memleketin önde gelen isimleri bu konferanslarda halka mücadeleyi nasıl yapacağımızı anlatmalı ve düşüncelerini aktararak halkı örgütlemelidir.

Murat: Yarbay Mustafa Kemal ordunun düzenini sağlamlı ve yeniden koordine etmelidir. Böylece dinç ve dinamik bir ordu elde edilebilir.

Ali: Ben ve bir kaç dostum halkın bilinçlendirilmesi ve konferansların organize edilmesi için ilk çalışmalara başlıyoruz.

Ayşe: Ülke genelinde işgal hareketine karşı direnmek için yardım toplamaya başlıyoruz.

Cenk: Bizlerde ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için Yarbay Mustafa Kemal ile işbirliği içinde olacağız.

Murat: Evet arkadaşlar herkes görevini bildiğine göre mücadele hareketini artık başlatabiliriz.

İşte bu gibi konuşmalar ile Milli mücadelenin nasıl başarıya ulaşacağı konusunda fikirler üretirdik. Böylece gelecek nesillerin kurtuluşu ve yurdumuzun tam bağımsızlığı için sınıfımızdaki meclisi çalıştırmış olurduk.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.