milli ve dini bayramlar öncesi yapılan hazırlıklar

Hepimizin eşe ile dolduğu bayramlar öncesinde bir takım hazırlıklar yapılmaktadır. Her bayramın farklı özellikleri ve kutlama şekilleri olsa da esas amacı hepimizi bir araya getirmek ve bu coşkuyu yaşatmaktır. Peki bayram öncesinde ne gibi hazırlıklar yapılır?

Özellikle milli bayramlar öncesinde çevremiz bayraklarla donatılır ve etkinlik programları düzenlenir. Okullarda, stadyumlarda yapılan kutlamalara çok sayıda insan katılır. Örneğin Cumhuriyet bayramı için herkes evinin camına balkonuna bayraklar asarken, okullarda ise şiirler okunur, kompozisyonlar, konuşmalar yapılır.

Dini bayramlar öncesinde yapılan hazırlıklar ise çok daha farklıdır. Bayram öncesinde kendimize ve ailemizdeki diğer bireylere yeni elbiseler alınırken, evlerimizin ve çevremizin temizlendiğini görürüz. Örneğin Kurban Bayramı öncesinde maddi durumumuz el veriyorsa bir hayvan alır ve bayramda bunu keseriz.

Bayramları Neden Kutlarız

Milli bayramlara ulus olarak iştirak ederiz ve bu bayramların esas amacı birlik, ve beraberliğimizi güçlendirmektir. Kutlamalar esnasında geçmiş dönemde yaşanan olaylarını anlatır ve dedelerimizin büyük kahramanlıklarından bahsederiz.

İslam için var olan iki dini bayramı ise aile, toplumsal bağlarımızı daha çok güçlendirmek ve dini vazifelerimizi yerine getirmek için kutlarız. Bu bayramlar özellikle çocuklar için çok sevindirici olmaktadır.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.