mimar sinan kısaca hayatı

Osmanlı Devleti baş mimarı olan Mimar Sinanın kısaca hayatını sizinle paylaşalım. Osmanlı döneminin ve geçmişin önemli mimarlarından olup bugün bile akıl sır erdirilemeyen eserler yapan bir ustadır Mimar Sinan. 29 Mayıs 1489’da Kayseri Ağırnas’ta dünyaya gelen Mimar Sinan I. Süleyman, II.Selim ve III.Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapmıştır.

Gençliğinde devşirme olarak dönemin padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından İstanbula getirildi. Saray okullarında eğitim gören Mimar Sinan üstün zekası ile dikkat çekti. Mimar Sinan burada yapıya olan ilgisini gösterdi. Daha sonra hanlar, çeşmeler yaparak mimarlığa ilk adımlarını attı.

mimar sinan

Mimar Sinan’ın yapmış olduğu eserler ve kısaca hayatı

Padişahların yanlarında savaşlara bile katılan Mimar Sinan Kanuni Sultan Süleymanın yanında katıldığı bir savaşta orduları nehirden geçirmek için 13 günde köprü inşa etmiş ve herkesin takdirini kazanmıştır. Hayatı boyunca yüzlerce eser yapan Mimar Sinanın en önemli eseri ise Selimiye ve Süleymaniye Camii’dir. 17 Temmuz 1588’de İstanbulda hayata gözlerini yummuştur.

Mimar Sinanın yapmış olduğu önemli eserler ise şunlardır;

84 camii
53 mescid
57 medrese
7 darülkurra
22 türbe
17 imaret
3 darüşşifa
5 su yolu kemeri
8 köprü
20 kervansaray
35 saray
8 mahzen
48 hamam olmak üzere 364 adettir.

Mimar Sinan’ın 4 Büyük Eseri yazımızı mutlaka okuyunuz.

(67) Yorum

  1. Ya ellerinize sağlık muhteşem anlatmışsınız ben baya beğendim kısa ve öz inşallah Türkçe hocam beğenir ☺☺☺☺ çok teşekkürler

  2. Ellerinize sağlık çooooook güzel olmuş kısa ve anlamlı ben çok beğendim umarım türkçe öğretmenim de beğenir👍👍👍👏👏👏👏👌👌👌👌👌📚📚📚

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.