Mimar Sinanın 4 Eseri ve Hakkında Bilgi

Osmanlı İmparatorluğunun baş mimarı ve mühendisi olan Mimar Sinanın en önemli dört eseri ve bu eserler hakkında detaylı bilgi. Yapmış olduğu eserler ile geçmişte ve günümüzde hala iz bırakabilen en önemli mimarlardan biri olan Mimar Sinanın en önemli 4 eseri şunlardır; Selimiye Camii, Süleymaniye Camii, Şehzadebaşı Camii, Haseki Camii

Mimar Sinanın 4 Eseri

Selimiye Camii

Edirnede bulunan bu eser Mimar Sinan tarafından 80 yaşında iken yapılmış ve kendi deyimiyle benim ustalık eserimdir dediği önemli bir kültür yapıtıdır. Yapımına 1568 yılında başlanmış olup 14 Mart 1574 yılında ibadete açılmıştır. Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biridir.  Bu caminin en önemli özelliği ise camilerde normalde yarım kubbeler üzerine kubbe inşa edilirken bu cami tek kubbe ile örtülmüştür. Kubbenin ölçüleri ise 43,25 m yükseklikte 31.25 m genişliktedir.

selimiye

Süleymaniye Camii

Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman için 1551-1558 yılları arasında Mimar Sinan tarafından İstanbul’da inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın kalfalık dönemi eseri olarak adlandırılan bu eser etrafına külliye, medrese, hamam gibi değişik yapıtlarda yapılmıştır. İstanbul ile özdeşleşen bir eserdir.

suleymaniye

Şehzadebaşı Camii

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1543 yılında 22 yaşında ölen oğlu Şehzade Mehmet adına yaptırılmıştır. O dönemde Şehzade Mehmet Saruhan valisidir. Şehzade Mehmet anısına yaptırılan bu camii 4 yarım kubbe üzerine oturtulmuş 18.42 m dev kubbeyle oluşturulmuştur. Cami İstanbulda bulunmaktadır.

sehzadebasi

Haseki Camii

İstanbul Fatih ilçesinde bulunan bu cami Kanuni Sultan Süleymanın eşi Hürrem Sultan tarafından 1538-1551 yılları arasında  yaptırılmıştır. Cami etrafında külliye, medrese, imaret gibi birçok yapıt bulunmaktadır.

haseki

(11) Yorum

 1. güzel yapmışsınız…

  sayenizde ödevimi yaptım.Öğretmenim umarım beyenir 4 büyük eserini koyduğunuz için sağolun.

  bu güzel bir ödev sitesi…

  diyerlerine tavsiye edrim.

 2. Çok ama çok güzel bir site ben bu ödevlerimi hep buralardan yapıyorum Çok güzel bir site herkese uyarım herkese çok güzel bir site😎😎

 3. Mimar Sinan yapmış olduğu eserler ile günümüzde hala konuşulmaya devam ediyor. Onun eserleri birçok mimara ilham kaynağı olmuş. Bu 4 büyük eseri ise tüm mimarlar tarafından incelenmiştir diye düşünüyorum.

  • Bu caminin iki adı var. Bunu birçok kişi bilmiyor. Hürrem Sultan tarafından kızı adına yaptırıldığı doğrudur. Ancak cami adı Haseki camiidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.