Mısır Piramitleri Hakkında Bilgi

Mısırda bulunan piramitler şekli itibariyle bu ismi almışlardır. Sayıları yüzü aşkın olan Mısır piramitleri dünyanın en eski yapıları olma özelliğini taşırlar. Piramitlerin imarının sır gibi saklanması nedeniyle piramitlerin inşaatında çalışan köle ve işçiler işlemin bitmesi ile öldürülmüşlerdir.

Piramitler Mısırda en çok Gize bölgesinde bulunmaktadır. Hatta bu piramitlerden bir tanesi dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiştir. Binlerce yıldır dimdik ayakta duran ve günümüze kadar gelen piramitlerin gizemi hala devam etmektedir.

Tonlarca ağırlıktaki taşların nasıl üst üste konulduğu merak edilen hususlardan biridir. Bu taşların her birinin ağırlığı en az 20 ton ağırlığında olup taşların getirildiği yerin yüzlerce kilometre uzaklıkta olduğu düşünülmektedir.

Mısır Piramitleri

Mısır piramitleri nasıl yapıldı?

Tonlarca ağırlıktaki taşların kum yığınları üzerinden sürüklenerek üst üste konulduğu düşünülmektedir. Buda demek oluyorki piramitlerin yüksekliği ne kadarsa yanındaki kum yığınlarıda o kadar büyüklükteydi.

piramit

Keops piramiti yaklaşık 2.5 milyon taştan oluştuğuna göre bunun bu sistemle yapılması için çok sayıda köle ve bolca bir zamana ihtiyaç duyulurdu.Ancak tabi ki bu bir varsayım ve yalan olma ihtimali de var. Çünkü inşaatında çalışan herkes bu sırrın saklanması için öldürülmüştür. Ayrıca bu taş blokların oluşturulması için kesilmesi gerekliydi. Nasıl bir teknoloji ile yaptıkları hala sırrını koruyor.

Mısır piramitlerinin gizemi

Piramitlerin en büyük gizemi hiç şüphesiz kimin adına yapıldıysa onun doğduğu gün ve tahta çıktığı günlerde senede bir kez piramitin içine güneş ışığı girmesidir. Diğer bir gizemi ise mumyalanarak konulan kralların bozulmadan günümüze kadar gelmiş olmasıdır.

piramit

Piramitlerin için radyoaktif enerji ile doludur. İlk bulunan mumyalar nedeniyle 12 bilim adamı kanser olarak hayatını kaybetmiştir. Diğer bir gizem ise piramitler içinde yaraların daha çabuk iyileştiği, besinlerin bozulmadan saklanabildiği bilinmektedir.Piramitler öyle bir noktaya yapılmıştır ki dünyanın merkezine olan uzaklığı aynı zamanda onların Kuzey kutbuna olan uzaklığıdır. Piramitlerin yüksekliği etrafını çevreleyen bir dairenin çapına eşittir. Daha bunun gibi birçok bilinmeyeni mevcuttur.

Mısır piramitleri neden ilgi çekiyor?

Bu piramitler hala bilim adamları tarafından merak edilen ve herkesin incelemek istediği bir yapıttır. Hala sırrı çözülemeyen ve gizemini koruyan piramitler insanlığın tüm ilgisini çekiyor. Bu nedenle hala araştırılan en iyi yapıtlardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.