Mısırın veya buğdayın tarlaya ekilmesinden soframıza gelmesi hikaye

Tarlalara ekilen bir çok ürün çeşitli aşamalardan geçtikten sonra evlerimize, soframıza gelmektedir. Örneğin mısır ve buğday bitkilerinin soframıza nasıl geldiğini hikaye şeklinde yazalım.

Küçük Mısır Tanesi

Gözlerimi açtığımda bir tarla içinde binlerce mısır bitkisinin arasında kendimi buldum. İlk başlarda çok korkmuştum. Yanımdaki büyük mısırlara titrek bir sesle burası neresi diye sordum. Onlarda bana korkma küçüğüm burası bizim büyüyüp yetişeceğimiz yer dediler.

Merakla yeniden sordum. Peki biz buraya nasıl geldik. Gülümseyerek cevap verdiler. Çiftçiler bizim için bu tarlayı sürüp temizlediler. Daha sonra tohum haldeki bizleri buraya diktiler. Güneş ve suyun yardımıyla tohumdan bitki haline geldik. Tıpkı senin gibi.

Neyse ki çiftçiler bizleri su ve gübre ile besleyecekler ki bizlerde burada büyüyüp gelişeceğiz. Ya sonra diye sordum. Güçlü birer bitki olduğumuzda bizden sonraki mısırlar için taneler oluşturacağız. Hatta bir bölümümüz insanları besleyecek.

Nasıl diye çekinerek yine sordum. Onlarda bizler büyüyünce meyve olarak mısırlar vereceğiz. Bu mısırları çiftçiler toplayacaklar.
misir-sofra
Aradan uzun zaman geçti. Bende büyüdüm ve artık mısır koçanlarım çıkmaya başladı. Ertesi gün ise birçok insan geldi ve bizleri topladılar. Kamyonlara yüklenip fabrikalara götürdüler. Burada mısır tanelerini aldılar ve un fanbrikalarına gönderildi. Çok heyecanlı ve korkuyordum. Bu fabrikada bizleri öğüterek un yaptılar. Unlar çuvallara doldurulup fırınlara gönderildi.

Fırındaki ustalar bizleri yoğurarak hamur haline getirdi. Küçük parçalara ayırıp ekmek şeklini aldık. Fırında bir güzel pişirildikten sonra raflardaki yerimizi aldık. Ve küçük bir çocuk soğuktan üşümüş bir şekilde içeri girdi. Beni almasını istedim birden.

Fırıncı amca bir poşete koyarak beni ona verdi. Evine giderken sımsıkı bana sarıldı. Nihayet eve varmıştık ve sofradaki gülümseyen insanlar küçük bir mısırdan meydana gelen ekmeği bekliyorlardı. Onları doyuracağım için o kadar mutluydum ki anlatamam.

İşte benim hikayem bu şekilde.

Mısırın veya buğdayın tarlaya ekilmesinden soframıza gelinceye kadar başından geçen olayları hikaye şeklinde yazınız.

Önemli Not: Bu ödevi yapan arkadaşlar bir sonraki ödevleri olan Tutumlu Olmanın Önemi konusuna buradan ulaşabilirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.