Mitozun canlılar için önemini büyüme ve üreme ile ilişkilendirerek aklınıza gelen kelimeleri yazınız

Mitoz bir bölünme çeşidi olup hücrelerin çoğalması bu sayede organların yani varlığın oluşmasını sağlayan en önemli bölünme çeşididir. Mitozun canlılar için önemini büyüme ve üreme ile ilişkilendirerek bu yazımızda paylaşacağız. Evrendeki tüm canlılar üreyerek çoğalırlar. Üreme sonucunda yeni bireyler oluşurken bu bireyler büyür, gelişir ve yeni bireyler oluşturacak hal alırlar.

Mitoz bölünme canlıların üreme ve büyümesinde önemli rol oynamaktadır. Bireyin oluşması için hücrelerinin sayısının artması ve bu sayede organ ve dokuların oluşması gerekir. Bildiğiniz gibi mitoz bölünmede aynı tip hücreler oluşurken kalıtsal aktarımlar meydana gelir. Örneğin bir organ hücresi düşünelim. Bu organımıza ait tek bir hücre mitoz bölünme geçirerek birçok hücre oluşturur. Aynı tip hücreler bir araya gelerek doku ve organları oluşturur. Bu şekilde biz bireyler büyüyüp gelişiriz.

Eğer mitoz bölünme olmasaydı hücrelerin bu kadar hızlı ve etkili bir şekilde çoğalması mümkün olamazdı. Doğal olarak bizler büyüme ve gelişme gibi evreleri uzun sürelerde yaşayabilirdik.

İşte bu nedenle mitoz bölünme canlıların büyümesi ve üremesi için oldukça önem arzederler.