Modellemenin Faydaları Nelerdir

Bildiğiniz gibi konuların anlatımından sıkça modellemeden faydalanırız. Modelleme konuların daha basite indirgenerek örneklerle açıklanması ve anlatılması olayıdır. Modelleme yaparak öğrencinin konuyu daha iyi kavraması ve anlaması sağlanır. Bu şekilde öğrenci modelleme sayesinde konulara iştirak ederek derse katılımı sağlanır. Derste aktiflik sağlayan ve katılımı arttıran modelleme sıkıcı olan dersleri daha sevecen hale getirir.

Özellikle fizik ve kimya gibi sıkıcı derslerde eğitmenler bu metodu sıklıkla kullanır. Çünkü bazı terim ve kavramlar öğrenci tarafından algılanamaz, algılansa bile dersi sıkıcı bir hale getirir. Başarılı ders işleme ve öğrenciye konuyu en iyi şekilde anlatmanın en güzel yolu modellemedir. Daha önceki yazılarımızda fizikte modelleme nedir bunu anlatmıştık.

Modelleme hangi alanlarda kullanılır derseniz fizik, kimya, biyoloji gibi karışık ve bilimsel terimlerin sıkça kullanıldığı derslerde yoğun olarak kullanılır. Matematik, geometri gibi bazı derslerde de modellemeden yararlanılır. Günlük hayatta modellemeyi bizlerde kullanırız nasıl mı? Herhangi bir olayı yada cismi tanımlarken modellemeden faydalanırız. Örneğin bir dönmedolapı anlatırken araba tekerleği şeklinde dönen bir çark üzerinde yer yer oturma alanları bulunan dönen bir çark olarak tanımlarız. Yada başka bir örnek vermek gerekirse gökyüzündeki yarım ayı anlatırken sanki bir karpuz dilimi gibiydi dediğimizde ayın yarım hilal olduğunu anlatırız. Görmüş olduğunuz gibi modelleme anlatım tarzı olarak kullanılabilir.

Modellemenin faydaları

Anlatım kolaylığı
Karşı tarafa etkili ve anlaşılır anlatım
Hızlı veri aktarımı sayesinde zamandan tasarruf
Başarılı ders işleyişi

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.