mondros ateşkes antlaşmasından sonra imzalanan daha sert kuralları olan antlaşma hangisidir?

Mondros ateşkes antlaşmasından sonra imzalanan daha sert kuralları olan antlaşma Sevr Antlaşmasıdır. Bu antlaşmanın kuralları ve şartlar daha sert olup Osmanlı Devletinin İtilaf Devletlerine resmen teslim edilmesini gerektiren bir antlaşmadır.

Serv Antlaşmasının kuralları ve şartları ise şunlardır;

 1. Trakyanın büyük bölümü Yunanistana bırakılacak, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki topraklarımızın büyük bölümü Suriyeye teslim edilecekti.
 2. İstanbul Osmanlı Devletinin başkenti olarak kalacak fakat boğazların kontrolü İtilaf Devletlerine teslim edilecekti. Boğazlar tüm devletlerin gemilerine açık olacaktır.
 3. Doğu Anadolu bölgesinde bir kürt devleti kurulacaktı.
 4. İzmir Yunanistana teslim edilecekti.
 5. Osmanlı Devleti Ermenistanı tanıyacak ve Erzurum, Trabzon, Van, Bitlis gibi iller Ermenistan topraklarına katılacaktı.
 6. Osmanlı Devleti himayesi altında olan yada daha önce kaybettiği Arap Ülkeleri ve çevresinde bulunan adalarda hak iddia etmeyecekti. (Kıbrıs ve Ege adaları elimizden alınacaktı)
 7. Osmanlı Devleti içinde bulunan azınlıklar kendi okullarını, ibadethanelerini kurabilecek kendi dillerinde eğitim verebilecekti.
 8. Osmanlı Devleti askeri yönden küçülecek ve jandarma dahil 50 bin askerden fazla bulundurmayacaktı. Ayrıca askeri güçlerinde herhangi bir ağır silah bulundurmayacaktı. Ordumuz Müttefik kuvvetlerce denetlenecekti
 9. Osmanlı Devleti yönetimi ve komutanları Savaş suçları mahkemesince yargılanacaktı.
 10. Osmanlı Devleti Müttefik Devletlere kaldırdığı kapitülasyonları yeniden tanıyacaktı.
 11. Türk Devletinin borçları silinecek fakat maliyesi müttefiklerce denetlenecekti.
 12. Osmanlı Devletinin ticari faaliyetlerinin tümü müttefik devletlerce yönetilecekti.

Sevr Antlaşması 10 Ağustos 1920 tarihinde Osmanlı Devleti heyeti ve İtilaf Devletleri arasında imzalanmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.