Motorlu Taşıtlar Suları Nasıl Kirletir

Arabalar, motosikletler veya traktörler kısacası her motorlu taşıt suyu bir şekilde kirletir. Motorlu taşıtlar hepimizin bildiği gibi elektrik enerjisi yada enerji yakıtları ile çalışmaktadır. Genel olarak araba gibi büyük motorlu taşıtlar dizel yada benzinli motorlar ile çalışmaktadır.

Motorlu taşıtların yaygın olarak kullanıldığı günümüzde sular gün geçtikçe kirlenmektedir. Peki nasıl oluyor da motorlu taşıtlar suları kirletiyor. Bu motorlar yaktıkları yakıtı duman olarak egzoz vasıtasıyla gökyüzüne bırakıyor. Atmosfere çıkan egzoz dumanındaki birçok kimyasal ve zehirli maddeler gökyüzünde yağmur bulutlarına karışıyor. Yağmur damlacıklarına tutunan bu zehirli ve zararlı maddeler yağmurlarla toprağa ve suya ulaşıyor. Direk göl ve denizlere, derelere karışan bu zehirli maddeler ayrıca topraktan süzülerek yer altı sularına ulaşıyor.
motorlutasit
İşte bu şekilde dolaylı bir şekilde olsa da motorlu taşıtlar su ve toprağı bu şekilde kirletmektedir. Motorlu taşıtların su ve toprağı kirletmesini engellemek için doğa dostu motorlar ve yakıt türlerini tercih etmeliyiz. Ayrıca motorlu taşıtların kullanımını en aza indirmek için toplu taşıma araçlarını kullanmalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.