mum dibine ışık vermez atasözü kompozisyon

Bu yazımızda mum dibine ışık vermez atasözü ile ilgili kompozisyon yazımızı bulabilirsiniz. Evet gerçekten de öyledir. Bir mum yakarsanız bunu en iyi şekilde görebilirsiniz. Mumun etrafında halka şeklinde karanlık bir kesimin olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle atalarımızda mum dibine ışık vermez şeklinde bir söz söylemişler. Tabi ki burada anlatılmak istenilen mumun dibine ışık vermediği değildir, insanın yaşamındaki olaylardır.

Kimi insanlar vardır ki herkese yardım eder. Tanımadığı bir kimseye maddi manevi desteğini eksik etmez fakat en yakınındaki kimsenin ihtiyaçlarını görmezden gelir. İşte oda aynı mum gibi hemen yanı başındaki olayları fark etmez. Kimi toplumlarda vardır insanları takdir etmez. Kişi o kadar ahlaklı, o kadar yeteniklidir ki herkes tarafından saygı görür takdir edilir. Fakat çevresindeki insanlar onun bu güzelliğini takdir etmezler göremezler. Oda bizim gibi bir insan derler geçerler.

Arkadaşlar mum dibine ışık vermez atasözü bize bir kılavuz olabilir. Çevremizdekilerin isteklerini, ihtiyaçlarını görmemiz gerekir. Yakınımızda olan birşeyi uzaklarda aramak doğru değildir. Aynı şekilde yakınımızdakileri eleştirmek yerine yeri geldiğinde onlara hakkını vermemiz gerekir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.