Mürekkebin İcadının Faydaları

Mürekkep bugün yazmak için kullandığımız birçok kalemin kağıt üzerine iz bırakmasını sağlayan renkli sıvı. Peki mürekkebi kim buldu ve mürekkebin icadının insanlığa faydaları nelerdir. Milattan önce 2500 yılında Çin tarafından ilk kez bulunan mürekkep bu dönemde Mısırlılar tarafından da keşfedilmiştir. Bu dönemlere ait mısır mezarlarındaki yazılı kağıtlar dönemin en önemli kalıntılarıdır.

Bulunan eserlerin tüy kalemler ile yazıldığı tahmin edilmektedir. Dönemin diğer devletleri Yunanlılar ve Romalılarda birçok eseri oluşturmuştur. Bu dönemde kullanılan mürekkepler sepi ali ve demir tannanlı olarak üretilmiştir. Üretilen mürekkeb içerisinde zencefre, civa sülfür ve kantaşı bulunmaktadır.

murekkep

Orta çağ döneminde mürekkepte altın ve gümüş kullanılırken 18 yy da mürekkeb oldukça geliştirildi. Bilimsel çalışmalar sonuç vererek Yeni Çağda çeşitli renk ve kalitede mürekkep üretildi.

Geçmişte Türk uygarlıkları mürekkebi bezit yağının yakılması ile elde ederlerdi. Siyah mürekkep ise musul mazısı , sirke, göztaşı ve temiz suyun kaynatılarak süzülmesi ardından içerisine arap zamkı katılarak elde ederlerdi.

Mürekkebin icadının faydaları

Kişiler ve kurumlar arasında yazılı haberleşmeyi sağlar.
Gazete dergi ve broşürler bu mürekkep sayesinde basılır
Boyama aracı olarak kullanılabilir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.