Müslümanlar camilerde ibadetin yanı sıra başka ne yaparlar?

Müslümanların ibadet yeri olan camiler farklı amaçlar içinde kullanılmaktadır. Bunlara örnek olarak sosyal etkinlikler, eğitimler verilebilir. Örneğin camilerimizde önemli gün ve haftalarda toplanarak vaazlar verilir ve günün ve anlam, önemini belirten konuşmalar yapılır.

İmam yada başka bir bilgili kişi cemaate bu günün hakkında açıklayıcı bilgiler vererek toplumda bir oluşum meydana gelmesini sağlarlar. Diğer bir etkinlik ise eğitim faaliyetleridir. Camilerimizde dini eğitimlerin yanı sıra arapça dili gibi diller öğretilmektedir.

Bir başka faaliyetimiz ise mescitlerde yardım faaliyetleri düzenlenir. Örneğin kurban bayramında derilerin toplanması, çeşitli ülke ve kuruluşlara maddi destek toplanması gibi birçok sosyal organizasyon düzenlenir. Örnek verecek olursan Van depremi sonrasında gerek cuma namazları sonrasında gerekse namaz vakti dışında maddi bağış toplanması, kılık, kıyafet gibi nesnelerin toplanması gerçekleştirilmiştir.

Camiler sadece bir ibadet yeri değil sosyal organizasyonların ortak toplanma noktasıdır. Genel olarak bu kutsal mekanda yapılan faaliyetler ise şunlardır;

  1. Namaz kılmak
  2. Kuran-ı kerim okumak
  3. Dua etmek
  4. Mevlüt düzenlemek
  5. Hayır işleri

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.