Mustafa Kemal’i Gördüm

1.Etkinlik

Okumuş olduğumuz anıdan Mustafa Kemal’in devletini ve milletini çok sevdiğini anladım. Nedeni ise hiç kimse değer verdiği bir şeyi kirli olarak düşünemez. Konudaki kral elinin toprağa değmesi nedeniyle pislendiğini düşünmüş ve elini silmeden Atatürk’ün elini tutmaktan çekinmiştir. Mustafa Kemal ise bu toprakların çok değerli olduğunu ve kirli olmadığını belirtmiştir.

2.Etkinlik

Oldukça kolay ve basit bir etkinlik kendiniz yapmalısınız.

3.Etkinlik

A. Okumuş olduğumuz şiirin teması Atatürk’ün vatan sevgisidir.

B.Şiirde vatan sevgisi anlatılmıştır.

4.Etkinlik

Aşağıdaki haritadan yararlanarak boyamanızı yapınız.

türkiye fiziki harita

Vatanı korumak için neler yapabiliriz?

Vatanımızı ve devletimizi korumak ve yüceltmek için yılmadan çalışmamız gerekir. Çalışıp kendimizi geliştirmek ve yararlı bir vatandaş olmak vatan uğrunda ölmekten çok daha değerlidir. İşte bu nedenle her vatandaş kendini geliştirmeli ve devletini çağdaş milletler seviyesine çıkarmak için mücadele etmelidir. Devletimizin varlığı şüphesiz toplumun kendini geliştirmesi ile mümkün olur.

5.Etkinlik

Vatan Derim

Vatan gönlümde, bir sevgi
Vatan gönlümde, bir rengi
Vatanı büremem bulutla cengi
Yine vatan derim, vatan

Yalan değildir, sözüm
Alıntı değildir, özüm
Kör olsa, iki gözüm
Yine vatan derim, vatan

6.Etkinlik

Vatan bir toplumun kendisine yaşam alanı bulduğu, kültürel ve sosyal olarak faaliyetlerini yerine getirdiği, uğrunda hayatlarını verebilecekleri değerli alandır. Bu toprakların değeri ancak vatan değeri kazandığında bilinir. Hiçbir insan doğada vatansız yaşayamayacağı için bu toprakların kıymetini bilmesi gerekir.

Vatan ancak uğrunda ölen varsa vatandır sözünden yola çıkılarak bu toprakların kolay kazanılmadığını anlayabiliriz. Atalarımızın verdiği milli mücadele ile bu toprakları vatan olarak edindiğimizi hepimiz biliriz. Şehadet şerbetini içen ve bize bu toprakları miras bırakan atalarımız vatanın değerinin en büyük göstergesidir.

İşte tüm bu unsurları göze alarak vatanımızı korumak ve güçlendirmek için çalışmalı, yaşamımızı ona göre sürdürmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.