Mutluluk başarıya başarı ise zamanı değerlendirmeye bağlıdır ile ilgili bir söyleşi

Mutluluk herkesin sahip olmak istediği ve kıymetini birçoğumuzun bilmediği önemli bir duygu. Sahip olmak istediklerimiz duygu, düşünce ve nesnelerin bize ait olması durumunda duyduğumuz kıvanç olarak tanımlanır. Hayatımızda mutlu olduğumuz anların başında ise başarılı olmak gelir. Başarı bir iş yada görevde yapmak istediklerimizi eksiksiz olarak yapmanın sonucunda beklediğimiz neticeleri almak anlamına gelir.

Hayatımızda birçok alanda başarmak için çabalarız. Kimi zaman işimizde, kimi zaman okulumuzda hep birşeyleri yapmak isteriz. Başarının büyüğü yada küçüğü olmadığı gibi mutluluğunda yoktur. Yapmak istediklerimizi yaptığımız anda içimizi güzel duygular kaplar. Tarifi mümkün olmayan bu duygu bizi adeta yeniden doğmuş gibi hissettirir. Mutluluğun bir derecesi olmadığını söyledik. Sadece farkı yaşanış biçimidir. Bir sınavdan 5 aldığımızda yine mutlu oluruz bunu sevinçle karşılarız. Ama teog sınavını kazandığımızda bunu ailemiz, çevremiz ile paylaşarak çılgınlar gibi kutlarız.

Başarıya ulaşmak için zamana yayılmış sistemli bir çalışma gerekir.


Peki hayatımızda başarıları nasıl elde edebiliriz. Başarı ancak sistemli ve zamana yayılmış bir çalışma ile elde edilebilir. İnsanlar hayatındaki sorumlulukları nedeniyle kendilerine bazı hedefler koyarlar. Bu hedeflere ulaşmak için sistemli ve düzenli bir şekilde çalışmamız gerekir. Örnek vermek gerekirse iyi bir iş sahibi olmak ve kariyer yapmak için okul hayatımızda başarı endeksli çalışırız.

Kendimize bu hedefi koyduğumuz andan itibaren bu alana yönelir ve başarmak için gerekli olan tüm girişimlerde bulunuruz. Bir ÖSS sınavında başarılı olmak ve bu bölümü kazanmak için lise ve orta öğretimde derslerimizi mümkün olan en yüksek notlarla bitirmek için çalışırız. Çünkü burada alacağımız notlar sınavda alacağımız puana katkı sağlar. Uzun yıllar boyunca eğitim gördükten sonra bu bölümü kazanır ve okuruz. Yine okul esnasında sürekli derslerimizi en iyi notlarla geçmeyi hedefleriz.

Sonuç olarak biz diğer öğrencilerden bir adım öne geçerek kendimizi ön plana çıkarırız. Okuldan mezun olduğumuzda ise iyi bir firma bizim bu başarımızı dikkate alarak iş teklifinde bulunur. İşte artık özlediğimiz kariyere sahip olabiliriz.

Bu kadar zamandır hedeflediğimiz ve zamanımızı harcadığımız noktaya artık ulaşmışızdır. Çevremizdekiler ve iş yerindeki dostlarımız bizim bu başarımızı iş hayatında da gördüğünde takdirle karşılarlar. O anki mutluluk anlatılamaz derecede büyüktür.

Yukarıdaki metini okuduğunuzda anlayacaksınız ki büyük başarılar sistemli ve zamana bağlı olarak çalışmak ile mümkün olur. Bu sayede büyük başarıların altına imzamızı atarız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.