Mutluluk ile ilgili Kompozisyon

Dünyanın herhalde en güzel duygularından biri olan mutluluk insan hayatında önemli bir rol alır. Mutlu bir yaşam için uğraş veren insanoğlunun en büyük gayesi olan yaşamaktan sonra mutlu bir yaşam gelir. Bu nedenle bu konumuzda mutluluk ile ilgili kompozisyon yazmaya karar verdik.

Kimi zaman iyi bir söz, kimi zaman sıcak bir gelişme kimi zamanda yeni bir gün içimize mutluluk hissini verir. Bilimsel olarak insanı mutlu eden hormonların salgılanması ile beyin vasıtasıyla oluşan duygu olarak ifade edilen mutluluk bir yaşam kaynağıdır. Mutsuz insanlar çeşitli sağlık problemleri yaşayarak yaşama veda ederken neşeli güler yüzlü insanların daha uzun yaşadıkları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Peki nasıl daha mutlu bir yaşam sürebiliriz? Bu aslında çok basit… Daha çok para, daha çok ev, güzel bir ev yada iyi bir araba ile mutlu olunur gibi görünse de asıl mutluluk elindekinin kıymetini bilmek bir başkasının elinizdekine sahip olabilmek için uğraş verdiğini düşünmek sizi mutlu edebilir. Düşünsenize şimdi bu satırları okurken Afrika’da açlıktan ölen insanlar yemek için birbirini ezenler var. Bugün soframızda çıkan pilav yada kuru fasulyeyi beğenmeyen bizler elimizdekinin kıymetini bilip şükrederek çok daha mutlu olabiliriz.
mutluluk
Ancak şu bilinmelidir ki insanoğlu başarılı olabilmek için ve kazanmak adına her zaman kendinden daha iyilerin hayalini kurmalı ve istemelidir. Elimizdekinin kıymetini bilelim derken sadece onunla yetinmemeliyiz. Daha iyisini istemeli ve daha iyisini kazanmak için mücadele etmeliyiz. Burada dikkat edilmesi gereken tek konu hırs ve çalışmak arasındaki ince çizgiyi ayarlamaktadır. Çok kazanmak ve çok daha iyisini istemek başka bir konu en iyisi olacağım en iyisini alacağım demek çok başka bir konudur. Hırs ancak bizi felakete sürükler.

Mutluluk kısaca elinizdekinin kıymetini bilerek daha iyisi için mücadele etmekle elde edilebilir.

Mutluluk konulu kompozisyonumuza eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.