Nabız nedir çocuklarda nabız sayısı kaçtır?

Bu günkü yazımızda nabızın ne olduğunu ve çocuklardaki nabız sayılarını anlatmaya çalışacağız.

Nabızın tanımını yapacak olursak kanın sol karıncıktan büyük atardamarlara pompalanması sırasında uç noktalardaki atardamarlarda oluşturduğu dalgalanmadır. Kalp atışının uçtaki atardamarlardan hissedilmesine durumuna da nabız adı verilir.

Yani daha anlaşılır bir ifadeyle anlatacak olursak kalbin atış sayısı demektir. 1 dakika da kalbin kaç defa attığı demektir.

Nabız her insan için oldukça değişkendir. Nabzınız yani kalp atışlarınız dinlenirken ya da yatarken azalabilir. Kalp atışlarınız eğer egzersiz veya spor yapıyorken artabilir. Bu durum son derece normaldir.

Kalbinizin egzersiz yaptığınızda çok daha hızlı atmasının nedeni oksijene ihtiyaç duyan vücudun kan ile daha fazla oksijeni kaslara göndermesindendir.

Normal nabız sayısı yetişkin insanlarda dakikada 60–100 kez, çocuklarda dakikada 100–120 kez, bebeklerde dakikada 100-140 kez civarlarındadır.

Nabız ölçmek çok basit bir işlemdir. Nabız bilek yada boyundan ölçülebilir. Birinci ,ikinci ve üçüncü parmağınızı bileğinizin üstüne koyarak elinizin altından kan damarının geçtiğini ve elinizi biraz bastırarak sayısını anlayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.