Namaz kılarken okunan dualar hangileridir?

Hepimiz geleneklerimiz göreneklerimiz ailevi yapılarımız itibariyle Müslüman olarak doğduk ve Müslüman olarak öleceğiz. Peki yaşantımız boyunca yerine getirmemiz gerekn görevin başında gelen Namaz Kılmayı biliyormuyuz. Bu yazımızda kısaca namaz sırasında okunan duaları anlatmaya çalışalım.

Subhaneke; Tüm namazlarda ayakta iken okunur.Her namazın ilk rekattinde iftitah tekbirinden sonra, İkindi namazının sünnetinde üçüncü rekatte kalkınca fatihadan önce,Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rekatinde kalkınca fatihadan önce,Teravih namazı dört rekatte bir selâm verilerek kılınıyorsa üçüncü rekatte kalkıldığı zaman fatihadan önce. Cenaze namazında birinci tekbirden sonra okunur.

nmz

Ettehiyyatü; Namazların oturuş kısmında okunur.Bütün namazların son oturuşlarında Ettehiyyatü’den sonra,İkindi namazının sünneti ile Yatsının ilk sünnetinin birinci oturuşunda,Dört rekatta bir selâm verilerek kılınan Teravih namazının ikinci rekatının sonundaki oturuşta, Cenaze namazında ikinci tekbirden sonra okunur.

Rabbenâ âtina ve Rabbenâğfirli: Namazlardaki oturuşlarda Allahümme salli ve Allahümme barikten sonra, Kunut duasını bilmeyen vitir namazında onun yerine “Rabbenâ âtina” ayetini okuyabilir. Cenaze namazında üçüncü tekbirden sonra okunacak duaları bilmeyen bunların yerine yine “Rabbenâ âtina” ayetini dua niyetiyle okuyabilirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.