Nazar boncuğu kullanmanın zararı

Sizlere bu yazımızda nazar boncuğu kullanmanın zararı olup olmadığıyla ilgili bilgi paylaşımında bulunacağız. Nazar boncuğu özellikle çocuklara takılan mavi göz boncuk ve farklı çeşitlerine verilen isimdir. Nazar boncuğunu kullananlar nazarın bu boncuklar üzerinde toplandığı ,nazar değmediğine inanırlar.

Nazar boncuğunu kullanmak yada ondan medet ummak kadar yanlış bir davranış yoktur. İslam dininde nazar boncuğuyla ilgili kesinlikle kullanılmaması konusunda bilgi verilmiştir. Nazarın bu boncuklarda toplanacağına inanmak batıl inançtan başka bir şey değildir. Zararı da bu açıdan bakıldığında yani dinimiz açısında doğru bir davranış değildir.

Nazar boncuğu kesinlikle nazarı önlemez. Bunu önleyen tek varlık Allah’tır. Bebeklerin özellikle çok nazar değdiğini düşünenler bu tür hurafe ve yanlış yolara başvururlar. Örnekle açıklayacak olursak; Bir gece ağlayarak uyanan bebeğini susturmayı başaramayan anne ne yapacağını şaşırır. Sabah olmuş ve bütün gece bebekte annesi de uykusuz kalmıştır. Sabah olunca komşusu telefonla arayan anne bütün gece bebeğinin ağladığını bir türlü susmadığını söyler. Bunun üzerine komşusu da nazar boncuğu takmasını önerir. Fakat bu fikir kadının hiç aklına yatmaz çünkü bir bebeğe nazar boncuğu ne yapabilir ki diye düşünerek çok akıllı bir davranışta bulunmuş olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.